Pasty do zębów są powszechnie stosowane, łatwo dostępne i oferowane w ogromnej gamie rodzajów i typów. Trudno wyobrazić sobie mycie zębów bez użycia pasty. Jednak jest to bardzo dobra metoda utrzymania higieny jamy ustnej. Właściwie dobrana szczoteczka, poprawne szczotkowanie i wysokiej jakości pasta to trzy elementy, które zapewnią właściwą higienę Twojej jamie ustnej. Dowiedz się, jak szczotkować zęby z pastą i bez pasty.

Zanim przejdziemy do omawiania technik mycia zębów, konieczne jest przypomnienie o czasie szczotkowania. Dlaczego jest on taki ważny, wyjaśnia ekspert z hurtowni stomatologicznej Limedic: – Starannie dobrana szczoteczka i najlepsza pasta do zębów nie pozwolą oczyścić dokładnie zębów, jeżeli szczotkowanie będzie zbyt krótkie. Prawidłowo powinno trwać około dwóch minut. Wydaje się, że to bardzo krótko. Jednak okazuje się, że dorosłe osoby w większości przypadków szczotkują zęby tylko przez jedną minutę, a nawet krócej. Aby przekonać się, ile dokładnie trwają zabiegi higieniczne w jamie ustnej, wystarczy włączyć stoper. Wiele osób będzie zaskoczonych uzyskanym wynikiem. Jeżeli okaże się, że czas szczotkowania to zaledwie kilkadziesiąt sekund, zdecydowanie należy go wydłużyć. Dwie minuty to absolutne minimum, aby dotrzeć do wszystkich zębów i usunąć wszystkie resztki pożywienia, szczególnie ze szczelin między zębami.

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Prawidłowa technika czyszczenia zębów polega na wykonywaniu krótkich, delikatnych ruchów szczoteczką. Celem jest staranne oczyszczenie szkliwa przy linii dziąseł, dotarcie do trudno dostępnych zębów trzonowych oraz przestrzeni międzyzębowych.

Staraj się nie dociskać zbyt mocno szczoteczki, lecz operować końcówkami włosia. Ruch powinien być okrężny lub wymiatający. Najmniej skuteczne, a jednocześnie szkodliwe dla zębów i dziąseł jest szybkie przesuwanie szczoteczki wzdłuż łuków zębowych. W ten sposób nie usuniesz zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych ani z tylnych ścianek zębów.

Każdy ząb powinien zostać oczyszczony ze wszystkich stron. Zachowaj następującą kolejność szczotkowania powierzchni zębów:

  1. zewnętrzne powierzchnie zębów górnych – ruchy wymiatające, pionowe lub okrężne,
  2. zewnętrzne powierzchnie zębów dolnych – ruchy wymiatające, pionowe lub okrężne,
  3. wewnętrzne powierzchnie zębów górnych – ruchy wymiatające i wzdłużne,
  4. wewnętrzne powierzchnie zębów dolnych – ruchy wymiatające i wzdłużne,
  5. czyszczenie szczelin międzyzębowych – użyj nici dentystycznej lub specjalnych szczoteczek,
  6. czyszczenie powierzchni żujących – delikatne ruchy wzdłużne i poprzeczne,
  7. szczotkowanie języka – poprawia zapach z jamy ustnej.

Ważne jest, aby nie trzymać szczoteczki prostopadle do ścianek zębów: ustaw włosie pod kątem 45°. Dzięki temu delikatnie oczyścić powierzchnie przydziąsłowe. Nie używaj zbyt twardych szczoteczek, które mogą uszkadzać błony śluzowe pochewek dziąsłowych.

Jaką pastę do zębów wybrać?

Przede wszystkim należy unikać tanich past z marketu i preparatów niewiadomego pochodzenia. Stomatolodzy odradzają też stosowanie różnego typu mikstur domowej produkcji. Szczególnie niebezpieczne dla szkliwa i dziąseł są specyfiki, w których składzie znajduje się soda oczyszczona, ocet lub owoce (np. czyszczenie zębów skórką z banana). Wszystkie środki do higieny jamy ustnej stosuj po konsultacji ze stomatologiem.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów zależy od celu, który chcesz osiągnąć. Oto najpopularniejsze typy past:

  • pasty odświeżające oddech – opatentowane składniki eliminują związki siarki i bakterie bytujące na języku, czyli główne przyczyny nieprzyjemnej woni z ust,
  • pasty zapobiegające próchnicy – zawierają związki fluoru (remineralizują szkliwo) lub ksylitol (hamuje rozwój bakterii kariogennych) – aby fluor zadziałał, konieczne jest wytworzenie odpowiedniego stężenia w jamie ustnej i utrzymanie go przynajmniej przez 2-3 minuty,
  • pasty chroniące dziąsła – zawierają związki przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się uszkodzonych dziąseł oraz zapobiegające osadzaniu się kamienia, który sprzyja chorobom przyzębia,
  • pasty łagodzące nadwrażliwość zębów – u osób z nadwrażliwością szczotkowanie zębów powoduje duży dyskomfort: można go złagodzić, stosując pasty z aminofluorkiem oraz innymi substancjami, które uszczelniają kanaliki w zębinie lub uśmierzają ból spowodowany spożywaniem zimnych i kwaśnych pokarmów,
  • pasty wybielające – zachowaj szczególną ostrożność przy wyborze past wybielających: tańsze specyfiki zawierają dużo materiałów abrazyjnych, które mogą powodować uszkodzenia szkliwa.

Czy można umyć zęby bez pasty?

Mycie zębów bez pasty jest skuteczne, lecz trzeba poświęcić więcej czasu na szczotkowanie – nawet około 6-8 min. Pasta skraca ten czas o połowę. Jednak w sytuacji, gdy nie masz odpowiedniej dla siebie pasty, lepiej sprawdzi się czysta woda i staranne szczotkowanie.

Interesującą propozycją są też szczoteczki, które zostały specjalnie przygotowane do mycia zębów bez pasty. Należy do nich japońska antybakteryjna szczoteczka do zębów z czarną krzemionką. Minerał wydobywany na wyspie Hokkaido wydziela dużą ilość antybakteryjnych anionów. Dzięki temu usuwa skutecznie złogi i płytkę nazębną. Dodatkowo pielęgnuje dziąsła: ciepło wydzielane przez krzemionkę w trakcie szczotkowania działa tonizująco na błony śluzowe. Włosie szczoteczki jest uformowane stożkowo, co umożliwia docieranie do wąskich przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych.

Wnioski nasuwają się same: najważniejsze dla utrzymania higieny zębów jest szczotkowanie, czyli mechaniczne usuwanie resztek pokarmów. Pasty bardzo przyspieszają ten proces. Ponadto poprawiają woń oddechu, zapobiegają tworzeniu się ognisk próchnicy i łagodzą nadwrażliwość zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj