Niezależnie od religii śmierć nie jest końcem, a przejściem do kolejnego etapu. Katolicy wierzą, że moment ten jest rozłączeniem duszy od ciała, który kończy się ostatecznym rachunkiem człowieka. W zależności od sądu dusza może trafić do nieba, czyśćca albo zostać skazana na wieczne potępienie. Jak to wygląda w innych wierzeniach? Na czym polegają pogrzeby w hinduizmie, buddyzmie, judaizmie, islamie i tym podobnych wyzwaniach?

Znaczenie pogrzebów na świecie

Pochówek zmarłego to ceremonia praktykowana przez ludzi od tysięcy lat. Dzięki niej można pożegnać się z bliskimi i wyrazić do nich zasłużony szacunek. Pogrzeb to po prostu jeden z podstawowych obowiązków moralnych, który praktykowany jest nie tylko przez osoby wierzące, ale również ateistów.

Odpowiadasz za organizację ceremonii pogrzebowej? Pod względem emocjonalnym z pewnością nie jest to łatwe zadanie. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z fachowych usług firmy pogrzebowej z Gdyni – Concordia. Wyszkolony personel odciąży Cię od formalności związanych z przygotowaniem pochówku.

Jak przebiegają pogrzeby w największych religiach świata?

Pochówki osób to nie tylko smutne, ale również uroczyste i okazałe chwile, którym często towarzyszą wzniośle przygotowane obrządki. Zastanawiasz się, jak wyglądają ceremonie pogrzebowe w innych religiach?

Historię pogrzebów najlepiej zacząć od początków, czyli najstarszej religii świata. Według wielu ekspertów jest nią hinduizm. Podstawą hinduizmu jest wiara w reinkarnację, czyli wcielenie duszy człowieka po śmierci w nowy byt fizyczny.

W celu jak najszybszego opuszczenia duszy przez ciało wyznawcy hinduizmu pozbywają się zwłok poprzez kremację. Ceremonii tej towarzyszą modlitwy i mantry śpiewane przy ozdobionym kwiatami stosie ze zmarłą osobą. Spalenie zwłok zgodnie z tradycją powinno odbywać się na brzegu rzeki Ganges, gdzie ciało zostaje polane wodą z rzeki i podpalone przez najstarszego z synów.

Pogrzeby w judaizmie odbywają się w ciągu 24 godzin od śmierci. Pochówek charakteryzuje się skromnością. Na grobach z reguły nie kładzie się zniczy ani kwiatów, a kamienie. Żydowskie nabożeństwa pogrzebowe kończą się długim okresem żałobnym trwającym od kilku tygodni do nawet roku w przypadku najbliższych członków rodziny.

W przypadku islamu ciało zmarłego zaraz po śmierci zostaje obmyte i przykryte prześcieradłem. W trakcie pochówku zarówno zwłoki, jak i zgromadzeni ludzi stoją zwróceni w stronę Mekki. W kulturze islamskiej dużą wagę przykłada się do tego, aby ciało zostało pochowane jak najbliżej miejsca zgonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj