Pożyczki kuszą klientów atrakcyjnym oprocentowaniem i tym, jak prosto można je uzyskać. Mimo to niewielu z nas zdaje sobie sprawę, co wpływa na całkowity koszt pożyczki. Jakie koszty należy brać pod uwagę, by obliczyć, ile trzeba będzie oddać ?

Często pierwsza w danej instytucji pożyczkowej chwilówka online oferowana jest jako darmowa pożyczka za 0 zł, pod warunkiem jej uregulowania w wyznaczonym terminie. Natomiast w przypadku zaciągania kolejnych zobowiązań naliczane są już konkretne opłaty: odsetki, prowizja, opłata przygotowawcza i opłata administracyjna – i właśnie tą ostatnią weźmiemy dziś pod lupę.

Opłata administracyjna – co to takiego?

Jeszcze jakiś czas temu opłata administracyjna była jednym z elementów znacząco wpływających na koszt pożyczki pozabankowej. Powodem tego był brak przepisu, który zabraniałby pożyczkodawcy naliczania takich kosztów. Nie było również żadnych uregulowań co do wysokości tego typu opłat, czego konsekwencją była samowolka wielu firm pożyczkowych w tej kwestii.

Wszystko odmieniło się 11 marca 2016 roku, kiedy to weszła w życie tzw. ustawa antylichwiarska, dzięki której został wprowadzony regulaminowy porządek. W konsekwencji praktycznie wszystkie instytucje pozabankowe oferujące pożyczki krótkoterminowe zrezygnowały z pobierania opłaty administracyjnej. Obecnie pojawia się ona wyłącznie w niektórych pożyczkach ratalnych i wraz z resztą kosztów wpływa na ostateczną cenę zobowiązania.

Za co może być pobierana opłata administracyjna?

Opłata administracyjna może być naliczana za wszystkie czynności niezbędne do uzyskania pożyczki. Chodzi tu m.in. o samo udzielenie pożyczki, weryfikację wniosku czy sprawdzenie klienta w bazie BIK, BIG ERIF czy KRD. A więc jest to nic innego, jak wynagrodzenie dla firmy za wszystkie działania, które podjęła, aby potencjalny pożyczkobiorca mógł otrzymać dodatkowe środki.

Opłata administracyjna w praktyce

Wysokość opłaty administracyjnej zależy przede wszystkim od wysokości naszego zobowiązania. W niektórych firmach, gdy klient ubiega się o niewielką pożyczkę, nie jest naliczana, natomiast w przypadku większych kwot, od kilku tysięcy w górę, waha się od 25 zł wzwyż. Co ciekawe, w przypadku odstąpienia od umowy firma pożyczkowa nie zwraca klientowi tej opłaty – bowiem wszelkie działania, za które zapłacił pożyczkobiorca, rzeczywiście zostały wykonane.

Czy opłata administracyjna jest niezbędna? Jej pobieranie może być dyskusyjne. Niemniej jednak jest to opłata za konkretne czynności, które są konieczne do udzielenia pożyczki. Zanim zdecydujemy się ostatecznie na pożyczkę, dokładnie sprawdźmy, co wpływa na jej całkowity koszt. Tylko tak zapewnimy sobie wybór najlepszej opcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj