Osoby, u których pojawiają się zaburzenia równowagi, zwykle zastanawiają się, czym mogą być one spowodowane. Trzeba mieć świadomość, że za powstawanie tego typu objawów mogą odpowiadać rozmaite bardziej lub mniej poważne schorzenia. Zaobserwowanie u siebie lub u bliskiej osoby zaburzenia stabilności ciała zawsze powinny być sygnałem do wizyty u lekarza-specjalisty. Dowiedz się więcej na temat przyczyn zaburzeń równowagi oraz ich leczenia!

Najczęstsze przyczyny zaburzeń równowagi

Do powstania zaburzeń równowagi ciała dochodzi z różnych przyczyn. Niejednokrotnie pojawianie się tego typu nieprawidłowości jest związane z chorobami błędnika lub dysfunkcjami układu przedsionkowego (np. chorobą Meniere’a). W takim przypadku pacjenci skarżą się na zawroty głowy, uczucie wirowania własnego ciała albo otoczenia, a także nudności i wymioty.

Niemożność utrzymania pionowej pozycji ciała często występuje także u pacjentów cierpiących na rozmaite schorzenia o podłożu psychicznym, np. depresja, nerwica napadowo-lękowa, zespół Munchausena.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi diagnozowane i leczone w takich placówkach, jak Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej „MEDAN”, są też charakterystyczne dla urazów czaszki, migreny oraz chorób lokomocyjnych. Mogą one również stanowić skutek uboczny stosowania różnych farmaceutyków.

Zaburzenia stabilności ciała mogą wynikać też z chorób neurologicznych. Do takich schorzeń zalicza się choćby udar mózgu, a także stwardnienie rozsiane. Uczucie niestabilności ciała nierzadko pojawia się także u chorych na Parkinsona. Osobom tym stale towarzyszy poczucie niestabilności postawy. Na ogół mają one również poważny problem z poruszaniem się w pozycji pochylonej.

Najpopularniejsze sposoby leczenia zaburzeń równowagi

Metody terapii zaburzeń równowagi dobiera się pod kątem przyczyny ich pojawiania się – dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka problemu. Zwykle jednak w początkowej fazie leczenia stosuje się farmakoterapię, wykorzystując zarówno specyfiki neutralizujące objawy, jak i niwelujące przyczyny ich pojawiania się. W uzasadnionych przypadkach podejmuje się też decyzję o przeprowadzeniu określonej operacji laryngologicznej, ortopedycznej albo neurochirurgicznej. Zabiegowe leczenie zaburzeń równowagi zwykle wiąże się z koniecznością późniejszego poddania się specjalistycznej rehabilitacji ruchowej, dzięki której można szybko odzyskać zdrowie i pełną sprawność. Terapia prowadzona pod okiem specjalisty szybko przynosi pożądane efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj