Spora część ogrodników i farmerów staje przed dylematem – jak i czym nawozić swoje uprawy? Kwestia ta ma kluczowe znaczenie w uprawach nie tylko polowych, lecz także domowych, dlatego istnieje szereg wytycznych i zasad, jakimi należy się w tej kwestii kierować. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Po co stosuje się nawozy?

Co zrobić, aby rośliny w ogrodzie czy w naszym domu były piękne i zdrowo rosły? Przede wszystkim należy stosować nawozy, aby zapewnić roślinom odpowiednią podaż składników mineralnych oraz innych substancji niezbędnych w procesie fotosyntezy. Na rynku możemy znaleźć cały wachlarz nawozów, zarówno uniwersalnych, jak i przeznaczonych dla konkretnych gatunków roślin. Jest to spowodowane odmiennymi potrzebami tych ostatnich, dlatego w sklepach internetowych, jak np. sklepie internetowym Zielony Klomb , możemy znaleźć przykładowo nawozy do iglaków, hortensji czy róż. Dzięki nawozom dedykowanym konkretnym roślinom będą one szybko rosły i plonowały. Nawozy występują w postaci granulek czy płynu, jak też ziemi wzbogaconej nawozem. Dużą popularnością cieszą się również nawozy ekologiczne, które są pozbawione agresywnych substancji chemicznych.

Skutki przenawożenia

W składzie sporej części nawozów znajdziemy składniki, których zbyt duża ilość może spowodować poważne szkody w naszych uprawach. Należy do nich m.in. azot, który w odpowiedniej ilości wspomaga wzrost rośliny, lecz w nadmiarze będzie powodował wytwarzanie przez roślinę dużej masy zielonej o ciemnym zabarwieniu liści i grubych łodygach. Co więcej, rośliny takie będą bardziej narażone na choroby wywołane przez grzyby i szkodniki. Skutkiem nadmiar azotu będzie także wydłużenie okresu wegetacji roślin, przez co nie zdążą one wydać plonów. Z kolei nawożenie zbyt dużymi dawkami nawozów mineralnych oraz soli do odśnieżania w okresie zimowym może spowodować tzw. suszę fizjologiczną, której skutkiem będzie obumieranie roślin.

Jak zatem nawozić „z głową”? Przede wszystkim zawsze należy trzymać się dawek zalecanych przez producenta, pamiętając, aby pod małe rośliny stosować połowę dawki konkretnego nawozu. Jeżeli jednak doszłoby np. do zasolenia gleby w wyniku nadmiernej podaży soli mineralnych, należy obficie podlewać roślinę, aby je wypłukać. Można również zastosować wyściółkę, jak np. korę czy trociny, która pochłonie nadmiar składników mineralnych. Stosując nawozy z umiarem i zgodnie z zaleceniami będziemy mieć pewność, że nasze rośliny urosną piękne i zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj