Pandemia koronawirusa wpłynęła w znacznym stopniu na funkcjonowanie społeczeństw na całym świecie. Co więcej – wprowadzone przez nią zasady prawdopodobnie pozostaną w użytku jeszcze przez długi czas, również po zakończeniu pandemii. Jedną z branż, która odczuła zmiany w związku z tą sytuacją, jest opieka nad osobami starszymi. Dowiedz się, jak wygląda praca opiekunów w dobie COVID-19.

Szczepienia dla opiekunów

COVID-19 to ostra, wysoce zaraźliwa choroba układu oddechowego, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Jak potwierdzają liczne badania na przebieg choroby w dużej mierze ma wpływ wiek oraz stan zdrowia pacjenta – osoby starsze, cierpiące na inne dolegliwości są dużo bardziej narażone na zakażenia oraz ciężki przebieg choroby, a ich śmiertelność jest wyższa, niż w innych grupach społecznych. Dlatego wymagają one szczególnie szczelnej ochrony przed ewentualnym zakażeniem. Podstawową metodą zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19 są powszechne szczepienia, dlatego od osób sprawujących profesjonalną opiekę nad osobami starszym wymagane jest, by się takiemu szczepieniu poddały. Firmy takie jak agencja Prestige24h, specjalizujące się w pośredniczeniu pracy dla opiekunek ostrzega swoich pracowników, że brak szczepienia znacznie ogranicza możliwości znalezienie zatrudnienia. Wynika to z faktu, że osoby starsze często nie mogą się same zaszczepić ze względu na swój słaby stan zdrowia – szczepienie opiekuna znacznie ogranicza ryzyko ich ewentualnego kontaktu z patogenem.

Izolacja i ograniczenie kontaktu

Kolejnym warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa osób starszych i schorowanych jest ograniczenie ich kontaktu ze światem zewnętrznym – nie tylko w sposób bezpośredni, ale również pośredni, szczególnie jeśli w jej otoczeniu jest mało osób w pełni zaszczepionych.

To oznacza, że również opiekunowie – w tej liczbie osoby w pełni zaszczepione – zobowiązani są do pewnych wyrzeczeń, np. ograniczenia wyjść z domu do niezbędnego minimum (np. na zakupy czy do lekarza). Opiekun powinien zrezygnować ze zbyt częstego spotykania się z innymi ludźmi czy przebywania w ruchliwych miejscach (np. centrach handlowych).

Inne zabezpieczenia

Należy pamiętać, że zaszczepienie zwiększa odporność organizmu na koronawirusa, lecz nie daje stuprocentowej ochrony przed nim oraz przed zachorowaniem. Dlatego opiekunowie seniorów powinni na co dzień pamiętać o stosowaniu kilku dobrych praktyk higienicznych – przede wszystkim chodzi o używanie maseczek ochronnych, a także dokładne mycie rąk, np. po powrocie z zakupów. Niedochowanie tych wymogów zwiększa ryzyko przeniesienia choroby na podopiecznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj