Rękawiczki rowerowe warto nosić nie tylko ze względu na efektowny wygląd. Właściwie dobrane znacząco podnoszą komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, chroniąc przed urazami i poprawiając pewność chwytu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się dlaczego warto je nosić i na co zwrócić uwagę, wybierając rękawiczki na rower.

Dlaczego warto nosić rękawiczki rowerowe?

Rękawiczki to znacznie więcej niż efektowny element rowerowej garderoby. Warto po nie sięgnąć przede wszystkim dlatego, że podnoszą komfort i bezpieczeństwo jazdy. Chronią dłonie przed oparzeniami słonecznymi, deszczem i zimnem, a podczas upadku zapobiegają otarciom i stłuczeniom. Oprócz tego absorbują powstające w trakcie jazdy wstrząsy, które potrafią być szkodliwe dla stawów i kręgosłupa. Rękawiczki rowerowe pochłaniają również pot i zwiększają pewność chwytu, więc dłonie nie ześlizgują się z kierownicy i możliwa jest bardziej precyzyjna obsługa manetek oraz hamulców.

Rodzaje rękawiczek rowerowych

W sklepach dostępne są trzy podstawowe typy rękawiczek rowerowych: krótkie, długie i zimowe. Dodatkowo, w każdej grupie znaleźć można modele damskie i męskie, których konstrukcja jest dopasowana do budowy anatomicznej osób konkretnej płci. Krótkie rękawiczki nie zasłaniają palców, więc najlepiej sprawdzają się w ciepłe dni, gdy poza pewnym chwytem niezbędna jest dobra wentylacja. Po modele z długimi palcami najczęściej sięgają miłośnicy ekstremalnych form kolarstwa górskiego, takich jak enduro czy downhill. Często posiadają one chroniące przed urazami wzmocnienia i są wykonane z antypoślizgowych materiałów, które zapewniają pewny chwyt nawet podczas deszczu. Zimowe rękawiczki rowerowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do jazdy w chłodne dni. Aby chronić dłonie przed śniegiem, deszczem czy wiatrem, są często wykonane z materiałów membranowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rękawiczki rowerowe powinny być wykonane z oddychającego i rozciągliwego materiału. Wiele modeli wyposażono w szereg udogodnień, które podnoszą komfort jazdy i ułatwiają znalezienie pary dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Często spotykanym rozwiązaniem są wkładki żelowe, które odpowiadają za absorpcję powstających w trakcie jazdy drgań i zapobiegają powstawaniu odcisków. Podczas intensywnego wysiłku przydaje się również wstawka na kciuku, którą można otrzeć pot z czoła. Rękawiczki rowerowe MTB mogą posiadać wzmocnienia w kluczowych miejscach, np. na kostkach, oraz wypustki, które dodatkowo poprawiają chwyt. Coraz częściej spotyka się również modele, których opuszki palców są pokryte materiałem umożliwiającym obsługę ekranu dotykowego smartfona.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Podczas zakupu rękawiczek, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego rozmiaru. Powinny dobrze przylegać do dłoni, ale nie mogą uciskać ani krępować ruchów, gdyż utrudniałoby to obsługę manetek i hamulców. Wybrany model najwygodniej jest oczywiście zmierzyć, biorąc pod uwagę fakt, że dłonie lekko puchną w trakcie wysiłku. W za dużych rękawiczkach występuje luz na palcach, zwijanie się materiału, a boczne części odstają po rozprostowaniu dłoni. W przypadku zbyt małych, palce są za krótkie i pojawiają się problemy z zapięciem rzepa na nadgarstku.

A co w przypadku zakupów przez internet, gdy nie ma możliwości przymiarki? Producenci podają tabele rozmiarów wraz z instrukcją, w jaki sposób prawidłowo zmierzyć dłoń. Najczęściej jest to obwód mierzony w najszerszym miejscu nad kciukiem (sam kciuk pomijamy).

Polecane modele rękawiczek na rower

Jednym z czołowych producentów rękawiczek rowerowych jest marka Fox. Ich produkty są często inspirowane motorowym enduro, więc spełniają oczekiwania najbardziej wymagających rowerzystów. Podczas letnich przejażdżek rowerowych świetnie sprawdzą się krótkie rękawiczki Fox Ranger Gel z wkładkami żelowymi. Z myślą o miłośnikach bardziej ekstremalnych form kolarstwa powstały długie rękawiczki Fox Defend, które mogą być wyposażone w dodatkowy panel chroniący kostki.

Szukasz dobrych rękawiczek rowerowych? Koniecznie odwiedź lulagoga.pl!

Zdjęcia: lulagoga.pl, unsplash.com, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj