Jak wybrać odpowiednie kije narciarskie?

Większość początkujących narciarzy przed pierwszą przygodą na stoku zastanawia się jaki ekwipunek jest szczególnie istotny. Skupiają uwagę na jakości nart, odpowiednim stroju, kasku czy goglach, nie doceniając najczęściej roli jaką pełnią kijki narciarskie. Produkt jest kluczowym elementem w kontekście pracy nad techniką, pozwala uporządkować i zrównoważyć pozycję, oraz jest nieoceniony podczas kolejki na wyciąg. Osobom stawiającym pierwsze kroki na stoku pozwala również utrzymać równowagę ciała, przez co zapobiega upadkom.

Najważniejsze elementy, jakie powinny posiadać kijki narciarskie

Tak jak w przypadku innych akcesoriów narciarskich, kijki powinny spełniać kilka podstawowych zasad, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. Należą do nich przede wszystkim trwałość, lekkość i elastyczność. Pierwsza cecha pozwala na stabilny i mocny chwyt, który pełni kluczową funkcję w trakcie zaznaczania skrętu podczas zjazdu. Powiązana jest z tym odpowiednia lekkość, dzięki której użytkownik nie będzie czuł się obciążony, a sprzęt nie będzie przeszkadzał w trakcie zimowych szaleństw. Ostatnia cecha jest szczególnie istotna w kontekście początkujących narciarzy. Elastyczność gwarantuje, że sprzęt przetrwa twardy upadek na stoku.

Ze względu na dużą ilość kijków narciarskich na rynku, najlepiej zapytać sprzedawcy, lub poszukać opinii o danym produkcie. Najdroższy sprzęt będzie spełniał wszystkie trzy cechy, ale jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem, spróbuj szukać kompromisu między ceną a jakością. Różnica jest naprawdę duża, ponieważ dla przykładu modele karbonowe kosztują w granicach 350 zł, natomiast aluminiowe kije zakupisz już za około 70 zł.

Odpowiednia długość kijków narciarskich

Oprócz wyżej wymienionych cech, które kijki narciarskie powinny spełniać, istotnym elementem jest również odpowiednia długość sprzętu względem wysokości użytkownika. Jeżeli kupujesz produkt w sklepie stacjonarnym, warto zapytać o to sprzedawcę, lub trzymać się kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest mierzenie kijków w płaskim obuwiu. W pierwszej kolejności obróć kij do góry nogami i złap go pod kółeczkiem. Jeżeli poczujesz, że kciuk i palec wskazujący dotyka przysłowiowej śnieżynki, sprawdź, czy ta część kija, która w normalnej pozycji znajduje się tuż pod nią (pod kółeczkiem), jest wolna. Pamiętaj, że ten fragment znajduje się pod śniegiem, dlatego istotne jest, chwycenie kija tak, aby kółeczko znajdowało się nad dłonią.

Pamiętaj, aby w trakcie mierzenia przyłożyć ramiona do ciała. Następnie wysuń przedramiona, aby ułożyć je równolegle względem siebie tak, aby kąt między ramieniem a przedramieniem wyniósł 90 °. Jeżeli jest mniejszy, proponujemy wybór krótszego kije. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku większego kąta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj