Zagraniczne podróże cieszą się ogromną popularnością. Słabnąca pandemia koronawirusa na świecie sprawia, że coraz chętniej decydujemy się na zagraniczne wczasy. Niestety bardzo często zapominamy o rzeczy bardzo ważnej – wyrobieniu paszportu. Bez tego dokumentu nie przekroczymy granicy niemal każdego państwa spoza Unii Europejskiej. Jak wyrobić paszport i ile trzeba za to zapłacić?

Gdzie wyrobić paszport?

Niestety już na starcie nie mamy dobrych wieści. Paszportu nie wyrobimy przez Internet, a w tym celu będziemy musieli udać się osobiście do dowolnego punktu paszportowego. Tam na miejscu pobierzemy wniosek o paszport i wraz z odpowiednimi załącznikami przekażemy urzędnikowi. Mamy jednak dwie dobre wiadomości. Pierwsza z nich jest taka, że możemy wybrać całkowicie dowolne biuro paszportowe – nie musi być akurat to najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Druga dobra wiadomość to możliwość sprawdzenia online czy paszport został już przygotowany do wręczenia. Pamiętajmy tylko, że dokument paszportowy odbieramy osobiście w tym samym punkcie paszportowym, w którym składaliśmy wniosek.

Dokumenty i opłaty paszportowe

Ile trzeba zapłacić za paszport? Opłata jest stała i wynosi dokładnie 140 zł. Jest to stawka bazowa, od której naliczane są stosowne zniżki i ulgi. Na takie mogą liczyć dzieci, studenci, renciści, emeryci oraz osoby pobierające stałe zasiłki z MOPSU. Z opłaty zwolnieni są natomiast posiadacze paszportu, który z przyczyn technicznych nie nadaje się do użytku oraz seniorzy powyżej 70. roku życia.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu? Musimy przede wszystkim wypełnić odpowiedni wniosek paszportowy, załączyć do niego zdjęcie paszportowe, okazać dowód osobisty i przekazać dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Jeżeli przysługuje nam zniżka, wtedy musimy dodatkowo przedstawić potwierdzające to dokumenty.

Więcej informacji dotyczących procedury wyrobienia paszportu, można znaleźć w serwisie Joblife.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj