W dobie rosnących lawinowo podwyżek szukamy wszelkich sposobów, aby zaoszczędzić. Nie jest to proste, szczególnie dla osób, które samodzielnie muszą zadbać o ogrzanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Wynika to z faktu, że zarówno gaz i prąd, jak i paliwa stałe uległy znacznej podwyżce. Nie znaczy to jednak, że nie można sobie pozwolić na żadne oszczędności. Doskonałym sposobem, aby zadbać o stan domowego budżetu jest oszczędne palenie w kotle. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Pierwszą kwestią związaną z ekonomią użytkowania urządzenia grzewczego jest wybór odpowiedniego kotła. Na rynku istnieje bardzo duży wybór kotłów grzewczych. Znajdują się w nich piece zasilana prądem elektrycznym lub gazem, kotły na paliwo stałe lub też coraz popularniejsze rozwiązania wykorzystujące biopaliwo. Każdy może zatem znaleźć taką opcję, która spełni większość jego oczekiwań. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę warunki lokalowe uwzględniające posiadanie kotłowni, budżet na zakup pieca, jak i koszty opału. Wybór kotła to decyzja na lata, dlatego też należy dobrze ją przemyśleć. W ofercie sklepów znajdują się zarówno tradycyjne kotły, które wymagają od użytkownika wysiłku związanego z paleniem i czyszczeniem, jak i nowoczesne urządzenia z automatycznym podajnikiem, czyszczeniem wymiennika czy też doborem parametrów spalania. Niezależnie od wyboru warto wiedzieć, jak każdemu z kotłów zapewnić najbardziej ekonomiczną pracę.

Jak ustawić parametry kotła?

Aby kocioł zapewniał optymalną temperaturę i pracował w najbardziej efektywny sposób, trzeba odpowiednio ustawić jego parametry. Konieczne jest w tym przypadku uwzględnienie stopnia izolacji termicznej budynku oraz panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Przy wyborze warto dokładnie dobrać kilowaty kotła do ogrzewanej powierzchni. Aby to zrobić, trzeba uwzględnić wielkość domu, stopień izolacji termicznej, a także zastosowaną wentylację, bowiem tylko właściwy dobór kotła przełoży się na efektywność grzewczą. Dobór kotła na podstawie analizy bilansu cieplnego budynku spowoduje, że będzie on pracował w pełni ekonomicznie.

Piec nie powinien także pracować na zbyt wysokich temperaturach, ponieważ grozi to jego szybszym zużyciem i nadmiernymi stratami paliwa – wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl zajmującego się sprzedażą kotłów. Z kolei zbyt niska temperatura nie da komfortu termicznego w pomieszczeniach. Wielokrotnie można się spotkać także z przewymiarowaniem mocy kotła, która nie wpływa pozytywnie na efektywność spalania. Kocioł o zbyt dużej mocy przyczynia się to do strat materiału, a z kolei dobór kotła o zbyt małej mocy może wpłynąć na niedogrzanie pomieszczeń i szybsze zużycie urządzenia grzewczego.

Dlaczego warto dobrać nowoczesne akcesoria kotłowe?

Zakup kotła to niezbędne minimum. W dzisiejszych czasach mamy jednak do dyspozycji szereg nowoczesnych rozwiązań, które pozytywnie wpływają na ekonomiczną pracę urządzeń grzewczych. Zdecydowana większość nowoczesnych kotłów wyposażona jest w automatyczny system sterowania, który przekłada się na ekonomiczną pracę. Dodatkowo urządzenia grzewcze można wyposażyć w akcesoria kotłowe, wśród których znajdują się moduły internetowe. Umożliwiają one zarządzania ogrzewaniem przez Internet, dzięki czemu pracę kotła można na bieżąco modyfikować i dostosowywać do zmiennych warunków pogodowych, dzięki czemu z pewnością będzie ona bardziej ekonomiczna, a jednocześnie komfortowa dla użytkownika.

Aby praca kotła była w pełni ekonomiczna, warto odpowiednio dobrać go do kubatury budynku, a także wyposażyć w moduł umożliwiający sterowanie internetowe. Wszystko to sprawi, że w domu będzie panować optymalna temperatura, kocioł nie będzie podlegał nadmiernemu zużyciu, a przede wszystkim będzie to miało realne przełożenie na stan domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj