Czyste powietrze jest gwarantem dobrego samopoczucia. To dlatego warto zastosować systemy rekuperacji. Jak często wymieniać zabrudzone filtry powietrza i czy można czyścić je samodzielnie? Dlaczego czyste filtry są aż tak ważne dla skuteczności działania całego systemu rekuperacji?

Filtry do rekuperacji- czym są?

Filtry do rekuperatora to filtry, które mają za zadanie skutecznie zatrzymywać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Głównym działaniem filtrów jest więc oczyszczanie powietrza we wnętrzu z pyłów, zanieczyszczeń czy kurzu i bakterii. To bardzo korzystne zwłaszcza dla alergików, których komfort życia przy stosowaniu rekuperatorów znacząco wzrasta. Filtr umieszczony przed wymiennikiem ciepła stanowi pewnego rodzaju ochronę urządzenia przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do jego wnętrza oraz do wnętrza kanałów wentylacyjnych. Dzięki zastosowaniu filtrów do rekuperacji, samo działanie rekuperatorów jest o wiele skuteczniejsze i wydajniejsze. Wyższy jest stopień odzysku ciepła, a znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jeżeli filtry będą zabrudzone, konieczne będzie zwiększenie wydajności centrali, co może skutkować brakiem równomierności w przepływie powietrza.

Jaka jest częstotliwość wymiany filtrów?

Jak często należy wymieniać filtry? Jest to zależne od kilku czynników, a przede wszystkim od stopnia zanieczyszczenia powietrza, które jest dostarczane do budynku. Znaczenie ma także pora roku, a także sposób użytkowania rekuperatora. Kiedy na ekranie sterownika pojawi się komunikat o zalecanej wymianie filtra, powinniśmy zrobić to niezwłocznie. Nie wszystkie rekuperatory posiadają jednak tę funkcję. Jeżeli Twoje urządzenie jej nie ma, musisz kontrolować stan filtrów samodzielnie. Zaleca się dość częstą wymianę filtrów, a za optymalną częstotliwość uznaje się wymianę comiesięczną w nowych domach. W budynkach już zamieszkałych kontrola powinna być przeprowadzona co około 3 miesiące.

Filtry do wysokiej skuteczności filtracji

Zabrudzone filtry do rekuperacji z pewnością nie tylko nie przyniosą zamierzonego efektu oczyszczania powietrza, ale także mogą uszkodzić wymiennik ciepła czy cały system rekuperacji. To dlatego tak ważna jest częsta wymiana filtrów. Warto wiedzieć, że nie jest zalecane samodzielne czyszczenie filtrów. Być może wizualnie filtr będzie wyglądał na czysty, jednak pomiędzy jego włóknami wciąż pozostaną zanieczyszczenia, których nie da się usunąć. Włókniny filtracyjnej nie należy odkurzać ani prać. Filtry powietrza są jednorazowe i podlegają okresowej wymianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj