Sitodruk inaczej nazywany drukiem sitowym to jedna z najpopularniejszych metod znakowania odzieży i gadżetów reklamowych. Świetnie sprawdza się na różnych podłożach, nie tylko tekstylnych a powstające nadruki są trwałe i wyraziste. Zaletą sitodruku jest niski koszt, który maleje wraz ze zwiększającym się nakładem. Nie jest to jednak jedyna korzyść ze stosowania tej metody.

Czym jest sitodruk i do czego jest wykorzystywany?

Sitodruk to technika drukowania, w której podstawowym elementem jest sito z częściowo zakrytymi otworami. W procesie drukowania farba dystrybuowana jest na matryce nałożoną na sito, a następnie przeciskana za pomocą rakla wyłącznie przez elementy przelotowe, tworząc w ten sposób idealnie odwzorowaną odbitkę. Zgodnie z definicją matryca jest wklęsłą formą drukową, będącą odwzorowaniem rysunku a jej tworzenie w technice sitodruku polega na zakryciu miejsc niedrukujących.

Z metody sitodruku korzysta producent gadżetów reklamowych WIB. Jest to najlepsza technika wykonywania nadruków na tekstyliach, czego doskonałym przykładem są koszulki z logo. Sitodruk sprawdza się także w przypadku innych powierzchni, takich jak ceramika, drewno, metal, przy czym może być wykorzystywany także wobec form cylindrycznych.

Zalety sitodruku

Sitodruk ma wiele zalet i słynie głównie z niskiej ceny – obecnie jest to najtańsza metoda znakowania produktów zarówno w wydrukach jednostkowych, jak i wielonakładowych. Nadruki powstające metodą sitodruku charakteryzują się wyjątkową trwałością i odpornością na różne czynniki, na przykład promieniowanie UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Koszulki z własnym nadrukiem można prać w pralce bez obaw o utratę jakości odbitki.

W technice sitodruku możliwe jest zastosowanie szerokiej palety barw, co przekłada się na wyraziste wydruki, głębie i nasycenie kolorów. Do zalet sitodruku zaliczyć należy także możliwość uszlachetniania nadruków, czego przykładem jest efekt srebra, złota lub brokatu. Nadruki na koszulkach mogą być wypukłe, świecące, odblaskowe lub zmieniać kolor w zależności od temperatury. Sitodruk jest zatem nowoczesną technologią, która daje wiele różnych możliwości.

Z wykorzystaniem sitodruku mogą być tworzone nadruki zarówno na ciemnych, jak i jasnych podłożach. Stosuje się bowiem dwa rodzaje farb, czyli farby wodne i plastizole. Farby wodne dedykowane są do jasnych tekstyliów i wnikają w strukturę materiału, zmieniając jego kolor. Z kolei plastizole stosuje się, aby zminimalizować wpływ koloru podłoża – możliwe jest zatem wydrukowanie jasnych kolorów na bardzo ciemnym tle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj