Większość osób zgłasza się do lekarza okulisty z powodu problemów ze wzrokiem. Niekiedy zdarza się jednak, że powodem wizyty są defekty natury estetycznej zlokalizowane w obrębie oczu. Przykładem schorzenia tego typu są kępki żółte, które mogą pojawiać się na powiekach. Z naszego artykułu dowiesz się, co to takiego.

Przyczyny powstawania kępek żółtych

Kępki żółte to podskórne złogi cholesterolu. Są to zmiany na skórze o charakterze guzkowatym lub grudkowatym, które na ogół przyjmują żółtawe lub pomarańczowe zabarwienie. Przyczyną ich powstawania jest hiperlipidemia, czyli stan podwyższonego stężenia tłuszczu we krwi. Wyższy poziom cholesterolu i trójglicerydów współwystępuje najczęściej z cukrzycą, pierwotną marskością żółciową wątroby, a także z niektórymi nowotworami. Kępki żółte mogą się także pojawić u osób z wrodzonymi chorobami metabolicznymi, takimi jak np. hipercholesterolemia rodzinna.

Gdzie mogą pojawić się kępki żółte?

Kępki żółte najczęściej można zaobserwować w okolicach okołonosowych oka – wyjaśnia okulista Piotr Jaworski z Centrum Okulistyki Dla Dzieci i Dorosłych Optomed. Oprócz tego mogą się również pojawić na rękach, stopach, pośladkach, a także w obrębie stawu łokciowego i kolanowego. Choć w większości przypadków są dosyć małe i ledwo widoczne, może się zdarzyć, że osiągną rozmiary aż do 7 centymetrów.

Zmiany mogą występować w każdej grupie wiekowej, ale dużo częściej dotykają osoby w czwartej i piątej dekadzie życia. Bardziej narażone są na nie kobiety, szczególnie jeśli występują u nich czynniki ryzyka. Należą do nich wymienione wcześniej stany chorobowe, wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, a także zaawansowany wiek. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się zmian tego typu, należy utrzymywać w normie stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a także leczyć występujące choroby, które mogą je powodować. Jeśli jednak zmiany się pojawią, należy udać się do lekarza w celu podjęcia postępowania leczniczego.

Jak leczyć kępki żółte?

Diagnoza kępek żółtych polega przede wszystkim na badaniu niepokojącej zmiany przez lekarza. W wątpliwych przypadkach można on także pobrać wycinek i zlecić badanie histopatologicznie. Na ogół kępki żółte nie wpływają jednak na zdrowie pacjenta, a są jedynie wadą kosmetyczną. Aby się ich pozbyć, poza leczeniem bezpośrednich przyczyn, stosuje się zabiegowe metody usunięcia. Są wśród nich metody chirurgiczne oraz laserowe. Pierwsze z nich polegają na wycięciu zmiany w taki sposób, aby nie pozostała nieestetyczna blizna. Trzeba się liczyć jednak z tym, że mimo usunięcia, zmiana może pojawić się ponownie. Druga metoda przebiega z użyciem lasera CO2, Er:YAG oraz barwnikowego lasera pulsacyjnego.

Podsumowując, kępki żółte to problem natury kosmetycznej, który może jednak znacząco obniżyć komfort życia pacjenta. Z tego powodu dostrzeżenie pojawiających się na skórze żółtawych grudek, powinno być powodem szybkiej wizyty u lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj