Coraz więcej osób ma problemy z tarczycą, która jest gruczołem o niewielkich rozmiarach, ale niezwykle ważnej roli w całej gospodarce organizmu. Jednak problemy z tarczycą często są wykrywane późno lub są bagatelizowane.

Wiele osób ignoruje wizyty u specjalistów, nie wiedząc, czy już powinni się do nich udać, czy to tylko zwykła niedyspozycja i wszystko wróci do normy. Jakie są choroby tarczycy i kiedy skupić się na ich leczeniu?

Jakie choroby dotykają tarczycę?

Wśród chorób tarczycy, które pojawiają się najczęściej można wymienić niedoczynność tarczycy, czyli między innymi chorobę Hashimoto, oraz nadczynność tarczycy, czyli między innymi chorobę Gravesa-Basedowa. Są to dwa najpowszechniejsze schorzenia, z którymi należy walczyć i którymi zajmuje się endokrynolog w Warszawie lub innym mieście. Jednak zanim rozpocznie się leczenie, trzeba zdiagnozować problem z tarczycą. A to nie jest najprostszym zadaniem.

Objawy chorób tarczycy

Tarczyca jest bardzo wymagającym gruczołem, o którym często się zapomina. Choroby tarczycy dają zazwyczaj objawy dość charakterystyczne. Aby jednak wykryć zaburzenia na poziomie tarczycy, robi się badanie poziomu TSH, czyli specjalnego hormonu tyreotropowego, który jest hormonem przysadki mózgowej. To on stymuluje tarczycę do produkcji hormonów. Dopiero później wykonuje się badanie poziomu hormonu samej tarczycy. To właśnie niewłaściwy poziom TSH jest znakiem alarmującym o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tego gruczołu.

Na czym polegają choroby tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą często dotykającą kobiety. Może mieć postać wtórną, gdy pochodzi od przysadki mózgowej, lub pierwotną. W zależności od okoliczności to przysadka nie produkuje wystarczającej ilości hormonów pobudzających trzustkę do pracy. W odwrotnej sytuacji, trzustka nie może poradzić sobie z wyprodukowaniem hormonów, mimo że przysadka produkuje więcej TSH w celu jej pobudzenia.

Z kolei nadczynność to produkcja przez trzustkę zbyt dużej ilości różnych hormonów. To sprawia, że zmniejsza się TSH produkowane przez przysadkę mózgową, bowiem jest ona przekonana, że trzustka doskonale sobie radzi. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku warto skorzystać z oferty przychodni prywatnej w Warszawie, by skontrolować swój stan zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj