Altana ogrodowa to element przestrzeni przydomowej, która umieszczana jest tam na stałe. Oznacza to, że narażona jest ona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, szczególnie w zimie. Mróz, śnieg czy deszcz mogą znacznie skrócić żywotność konstrukcji i sprawić, że straci ona na swoim wyglądzie. Dowiedz się, jak zabezpieczyć altanę na zimę, by móc cieszyć się nią w kolejnym sezonie.

Szkodliwe czynniki zewnętrzne

Czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, deszczy czy śnieg niekorzystanie wpływają na drewniane konstrukcje znajdujące się w pobliżu domu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia konstrukcji na zimę może sprawić, że drewniana altana nie będzie nadawała się do użytku w kolejnym sezonie. Sam śnieg czy deszcz nie są zabójcze. Chodzi o wilgoć, która jest następstwem padającego deszczu czy śniegu. Gromadząca się w szczelinach wilgoć podczas niskich temperatur znacznie zwiększa swoją objętość, niszcząc materiał. Zaczyna on pękać i rozwarstwiać się, co zwiększa podatność drewna na rozwój pleśni, grzybów czy też działanie szkodników.

Jak zabezpieczyć altanę na zimę?

Pozostawienie niezabezpieczonego drewna na zimę i wystawienie go na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych w najlepszym wypadku wpłynie jedynie na jego wygląd. W najgorszym natomiast skutkować może gniciem, które w krótkim czasie może doprowadzić do tego, że altana ogrodowa będzie niezdatna do użytku w przyszłym sezonie.

Meble ogrodowe znajdujące się wewnątrz altany najlepiej jest przenieść do pomieszczeń zamkniętych, w których będzie sucho, chłodno i przewiewnie. Warto zwrócić uwagę, by miejsce to nie było zawilgocone. Altanę wówczas najlepiej jest zabezpieczyć specjalnie przeznaczonymi do tego celu preparatami, które zwiększą odporność drewna na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne.

Impregnat do zabezpieczania drewna

W celu zabezpieczenia drewna najlepiej jest je zaimpregnować. Na rynku dostępne są impregnaty, oleje, a także lakierobejce. Decydując się na impregnaty, warto zwracać uwagę na to, by były powłokotwórcze. Tworzą one na powierzchni drewna powłokę chroniącą całość nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale i uszkodzeniami mechanicznymi. Zastosowanie oleju natomiast wzmacnia drewno i zapewnia bardziej naturalny wygląd altany – nie jest ono matowe, jak po zastosowaniu impregnatu. Przed przystąpieniem do zabezpieczenia altany, należy dokładnie oczyścić ją z zabrudzeń, a także resztek lakieru.

Na rynku dostępne są również specjalne pokrowce na altany, które wykonane są ze specjalnych materiałów odpornych na deszczy i mróz. Odpowiednio zaprojektowane mogą służyć nie tylko podczas zimy, ale i w letnie, wietrzne wieczory. Pokrowce posiadają przezroczyste elementy, które zapewniają we wnętrzu odpowiednią ilość światła, a dzięki temu umożliwiają spędzanie czasu wewnątrz.

Kupując altanę ogrodową warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona już zabezpieczenie. Większość producentów, taki jak np. Kempar, dba o to, by dostarczone przez niego konstrukcje drewniane były już wstępnie odpowiednio zaimpregnowane.

Zabezpieczenie metalowych elementów

Oprócz drewna, uwagę należy zwrócić również na metalowe elementy altany, które także wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które chronią przed korozją.

1 KOMENTARZ

  1. Zdecydowanie należy zabezpieczać altanę przed tymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, by móc cieszyć się nią przez kolejne sezony! Bardzo fajny artykuł 🙂 Odpowiednie dopasowanie impregnatów do materiału, to podstawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj